Glābj pārtiku no nonākšanas atkritumos
AVOTS: Labs Of Latvia/ Anda Asere
Pārtikas atkritumi ir globāla problēma, tāpēc mobilā platforma “Portsia” piedāvā vietu, kur satikties uzņēmumiem, kuru ražotajai pārtikai tuvojas derīguma termiņa beigas, ar ieinteresētiem pircējiem, kas ir ar mieru šo ēdienu iegādāties par zemāku cenu – ilgtspējas vai finansiāla ietaupījuma vārdā.
Lai padarītu pārtikas produktus pieejamākus un ļautu uzņēmumiem atgūt daļu no izmaksām, produktu cena platformā varētu būt par 25 līdz 50% zemāka par oriģinālo cenu.
Vaicāts par uzņēmumu atsaucību iesaistīties šādā projektā, viņš teic, ka līdz šim atsaucība ir bijusi dažāda. Vairāki uzņēmumi ir ieinteresēti sākt sadarbību un ir gatavi iesaistīties jau testēšanas posmā. Taču citi labprātāk pievienotos vēlāk, kad lietotne jau darbotos.
“Mazākiem uzņēmumiem bieži vien rodas bažas, ka tiem nav daudz pārpalikumu, tomēr platforma var būt vērtīga pat tad, ja pārpalikumi nav regulāri. Mūsu risinājums ir elastīgs un var pielāgoties jebkura uzņēmuma vajadzībām neatkarīgi no tā apjoma vai darbības specifikas,” viņš Elvijs.
No konditorejām līdz restorāniem
Iecerēts, ka Portsia lietotnē būs dažādu uzņēmumu piedāvājums: konditoreju, pārtikas veikalu, degvielas uzpildes staciju, kafejnīcu un restorānu.
Lai labāk izprastu lietotāju vēlmes, komanda veica vairāk nekā 150 cilvēku aptauju par to, kādus produktus viņi vēlētos redzēt platformā. Rezultāti parādīja, ka vispieprasītākās kategorijas ir gatavie ēdieni, pārtikas preces, deserti un maizes izstrādājumi.
Bez tā, ka uzņēmumiem jāievēro Pārtikas un veterinārā dienesta norādījumi par pārtikas drošību, citu ierobežojumu attiecībā uz piedāvāto produktu veidiem nav.
Latvija ir gatava šādam piedāvājumam
Ideja par šādu platformu Elvijam radās, pamanot arvien pieaugošo pārtikas atkritumu daudzumu un cik daudz resursu tiek izniekots ēdināšanas un pārtikas pakalpojumu sektorā. Tāpēc viņš vēlējās izveidot risinājumu, kas palīdzētu uzņēmumiem samazināt pārtikas izšķērdēšanu, vienlaikus piedāvājot patērētājiem iespēju iegādāties pārtiku par zemāku cenu un veicināt ilgtspējību.
Izaicinājums ir pārvarēt sabiedrības viedokli par nocenotu pārtiku, kas nereti tiek uzskatīta par mazvērtīgāku. Tomēr Baltijā un arī Latvijā pēdējos gados šī stigma sāk pazust, un patērētāji kļūst arvien atvērtāki šāda tipa piedāvājumiem.
“Latvija un Baltija ir gatavas šādiem risinājumiem, jo pieprasījums pēc ilgtspējīgiem produktiem pieaug. Redzam lielu potenciālu šādām iniciatīvām, kas palīdzēs vietējiem uzņēmumiem sasniegt ilgtspējas mērķus un piedāvās patērētājiem iespēju veikt zaļākas izvēles,” norāda Elvijs.
Viņš ir novērojis, ka sabiedrības interese par šādām iniciatīvām un ilgtspēju pieaug. Piemēram, Somijas uzņēmuma “ResQ Club” ienākšana Igaunijā liecina par Baltijas atvērtību šādiem risinājumiem. Tāpat, piedaloties festivālā “Lampa” un “Riga Food”, komanda redz, ka cilvēki ir ieinteresēti diskutēt par ilgtspējīgu pārtikas izmantošanu.
Novembrī sāks testēšanu
Šobrīd komanda attīsta mobilo lietotni. Novembra sākumā plānots sākt testēšanu ar partneriem, lai pirms gada beigām platformu varētu nodotu pirmo lietotāju rokās.
Lai izveidotu sākotnējo platformu un veiktu pirmos testus, līdz šim lielākā daļa darba ir paveikta ar pašu spēkiem un finansiālajiem ieguldījumiem. Komanda plāno pieteikties dažādās atbalsta programmās, piemēram, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras biznesa inkubatorā, lai piesaistītu papildu resursus, kas nepieciešami nākotnes mērķu sasniegšanai.